Troys 1st Series Saturday

Fowey

FIRST SERIES SATURDAY

T Fleet

Sailed: 6, Discards: 2, To count: 4, Entries: 17, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo Boat HelmName FSS1 (Sid Hunkin Cup)
Sat 1/5/2021
FSS3 (AB1)
Sat 15/05/21
FSS4 (TO2)
Sat 22/05/21
FSS5 (TO3)
Sat 29/05/21
FSS6 (AB2)
Sat05/06/21
FSS7 (TO4)
Sat 12/06/21
Total Nett
1st 9 Maid of Foye Allen Toms 1.0 (2.0) 1.0 (2.0) 1.0 1.0 8.0 4.0
2nd 12 Barbara Marcus Lewis (18.0 DNC) 3.0 (5.0) 1.0 2.0 4.0 33.0 10.0
3rd 23 Jet Pat Cooke (8.0) 4.0 7.0 3.0 (18.0 DNC) 2.0 42.0 16.0
4th 6 Ruby Neil Cameron 2.0 (7.0) 4.0 5.0 (8.0) 5.2 OOD 31.2 16.2
5th 11 Jade Tim Stables 3.0 6.0 (18.0 DNC) (7.0) 3.0 5.0 42.0 17.0
6th 29 Lucy Richard Kirkham (18.0 DNC) 5.0 3.0 4.0 5.0 (18.0 DNC) 53.0 17.0
7th 24 Iolite Allan Harris, Dale Williams 4.0 1.0 2.0 12.0 (13.0) (13.0) 45.0 19.0
8th 7 Sapphire Angus Alexander 5.0 (18.0 DNC) (13.0 DNF) 8.0 7.0 3.0 54.0 23.0
9th 25 Gem Graham Cousins 7.0 (8.0) 6.0 (14.0 RAF) 4.0 7.0 46.0 24.0
10th 20 Maid of Polruan Jason Penprase 6.0 (9.0) 8.0 (10.0) 6.0 9.0 48.0 29.0
11th 16 Aquamarine Ian Madgwick (18.0 DNC) (12.0) 9.0 6.0 9.0 8.0 62.0 32.0
12th 10 Opal Martyn Crowle 9.0 10.0 (18.0 DNC) (11.0) 11.0 6.0 65.0 36.0
13th 18 Zircon David Barnett 11.0 11.0 10.0 (18.0 DNC) (18.0 DNC) 12.0 80.0 44.0
14th 14 Crystal John Chambers/ Michele Richards 10.0 (13.0) 13.0 DNF (18.0 DNC) 12.0 10.0 76.0 45.0
15th 28 Red Beryl R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 9.0 10.0 18.0 DNC 91.0 55.0
16th 19 Topaz Dick Doidge-Harrison (18.0 DNC) (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 11.0 101.0 65.0
17th 21 Brilliant Kim & Sal Erskine-Furniss (18.0 DNC) 15.0 RAF (18.0 DNC) 18.0 DNC 18.0 DNC 18.0 DNC 105.0 69.0

Race 4 is subject to a Request for Redress Hearing

FSS1 (Sid Hunkin Cup) - T Fleet - Sat 1/5/2021

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
1 9 Maid of Foye Allen Toms 2.01.00 1.0
2 6 Ruby Neil Cameron 2.04.40 2.0
3 11 Jade Tim Stables 2.08.48 3.0
4 24 Iolite Allan Harris, Dale Williams 2.09.54 4.0
5 7 Sapphire Angus Alexander 2.12.29 5.0
6 20 Maid of Polruan Jason Penprase 2.12.30 6.0
7 25 Gem Graham Cousins 2.12.34 7.0
8 23 Jet Pat Cooke 2.13.19 8.0
9 10 Opal Martyn Crowle 2.16.24 9.0
10 14 Crystal John Chambers/ Michele Richards 2.18.49 10.0
11 18 Zircon David Barnett 2.21.04 11.0

FSS3 (AB1) - T Fleet - Sat 15/05/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
1 24 Iolite Allan Harris, Dale Williams 1.09.50 1.0
2 9 Maid of Foye Allen Toms 1.11.09 2.0
3 12 Barbara Marcus Lewis 1.11.47 3.0
4 23 Jet Pat Cooke 1.11.55 4.0
5 29 Lucy Richard Kirkham 1.12.09 5.0
6 11 Jade Tim Stables 1.12.35 6.0
7 6 Ruby Neil Cameron 1.13.48 7.0
8 25 Gem Graham Cousins 1.13.49 8.0
9 20 Maid of Polruan Jason Penprase 1.14.00 9.0
10 10 Opal Martyn Crowle 1.15.50 10.0
11 18 Zircon David Barnett 1.16.05 11.0
12 16 Aquamarine Ian Madgwick 1.18.20 12.0
13 14 Crystal John Chambers/ Michele Richards 1.19.20 13.0
14 21 Brilliant Kim & Sal Erskine-Furniss RAF 15.0

FSS4 (TO2) - T Fleet - Sat 22/05/21

Start: Start 1, Finishes: Place, Time: 14.20
Rank SailNo Boat HelmName Place Points
1 9 Maid of Foye Allen Toms 1 1.0
2 24 Iolite Allan Harris, Dale Williams 2 2.0
3 29 Lucy Richard Kirkham 3 3.0
4 6 Ruby Neil Cameron 4 4.0
5 12 Barbara Marcus Lewis 5 5.0
6 25 Gem Graham Cousins 6 6.0
7 23 Jet Pat Cooke 7 7.0
8 20 Maid of Polruan Jason Penprase 8 8.0
9 16 Aquamarine Ian Madgwick 9 9.0
10 18 Zircon David Barnett 10 10.0
11 7 Sapphire Angus Alexander DNF 13.0
11 14 Crystal John Chambers/ Michele Richards DNF 13.0

FSS5 (TO3) - T Fleet - Sat 29/05/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
1 12 Barbara Marcus Lewis 1.08.34 1.0
2 9 Maid of Foye Allen Toms 1.08.44 2.0
3 23 Jet Pat Cooke 1.09.14 3.0
4 29 Lucy Richard Kirkham 1.10.14 4.0
5 6 Ruby Neil Cameron 1.13.44 5.0
6 16 Aquamarine Ian Madgwick 1.14.23 6.0
7 11 Jade Tim Stables 1.15.38 7.0
8 7 Sapphire Angus Alexander 1.16.33 8.0
9 28 Red Beryl R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1.18.44 9.0
10 20 Maid of Polruan Jason Penprase 1.20.34 10.0
11 10 Opal Martyn Crowle 1.20.39 11.0
12 24 Iolite Allan Harris, Dale Williams 1.27.43 12.0
13 25 Gem Graham Cousins RAF 14.0

FSS6 (AB2) - T Fleet - Sat05/06/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
1 9 Maid of Foye Allen Toms 1.08.18 1.0
2 12 Barbara Marcus Lewis 1.09.20 2.0
3 11 Jade Tim Stables 1.09.43 3.0
4 25 Gem Graham Cousins 1.11.40 4.0
5 29 Lucy Richard Kirkham 1.11.47 5.0
6 20 Maid of Polruan Jason Penprase 1.12.13 6.0
7 7 Sapphire Angus Alexander 1.12.23 7.0
8 6 Ruby Neil Cameron 1.12.34 8.0
9 16 Aquamarine Ian Madgwick 1.13.12 9.0
10 28 Red Beryl R. Davis/Ian Armstrong/Tim Wiltshire 1.14.21 10.0
11 10 Opal Martyn Crowle 1.18.10 11.0
12 14 Crystal John Chambers/ Michele Richards 1.18.42 12.0
13 24 Iolite Allan Harris, Dale Williams 1.21.10 13.0

FSS7 (TO4) - T Fleet - Sat 12/06/21

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 14.20
Rank SailNo Boat HelmName Elapsed Points
1 9 Maid of Foye Allen Toms 1.42.34 1.0
2 23 Jet Pat Cooke 1.49.11 2.0
3 7 Sapphire Angus Alexander 1.50.08 3.0
4 12 Barbara Marcus Lewis 1.50.23 4.0
5 11 Jade Tim Stables 1.50.53 5.0
6 6 Ruby Neil Cameron OOD 5.2
7 10 Opal Martyn Crowle 1.51.51 6.0
8 25 Gem Graham Cousins 1.51.53 7.0
9 16 Aquamarine Ian Madgwick 1.52.18 8.0
10 20 Maid of Polruan Jason Penprase 1.52.32 9.0
11 14 Crystal John Chambers/ Michele Richards 1.54.13 10.0
12 19 Topaz Dick Doidge-Harrison 1.56.20 11.0
13 18 Zircon David Barnett 1.56.45 12.0
14 24 Iolite Allan Harris, Dale Williams 1.58.17 13.0

Scoring codes used

CodeDescription Points
DNCDid not come to the starting area 18
DNFStarted but did not finish 13
OODRace officer duty points scored as RDGa 5.2
RAFRetired after finishing Varies



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com